Naši víťazmi chemickej súťaže

Prvý ročník celoslovenskej súťaže Chémia pod pokrievkou „Skús pokus“ organizuje pedagogické vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA. Ide o súťaž určenú žiakom druhého stupňa základných škôl a príslušných ročníkov osemročných gymnázií. Organizátori si dali za cieľ priblížiť chémiu ako atraktívnu vedu, s ktorou sa žiaci stretávajú všade okolo nás a ako napovedá názov súťaže ... i v kuchyni.

Úlohou súťažných tímov bolo pod vedením učiteľa vymyslieť a realizovať chemický pokus, ktorý následne natočili na video a poslali do súťaže. Do prvého ročníka sa zapojilo takmer osemsto detí a učiteľov zo základných škôl a osemročných gymnázií. Odborná porota vyberala z viac ako dvesto súťažných príspevkov tridsať najlepších, ktoré postúpili do finále.

Z finálovej tridsiatky porota vybrala tri najlepšie príspevky a ako uviedla  RNDr. Helena Vicenová: „Z odborného hľadiska sú tri najlepšie pokusy výborne prevedené a skomentované. Spracovanie je veľmi nápadité až niekedy prekvapivé. Napríklad víťazný tím zo SABINOVA  zakomponoval chemický pokus do dokonalého umeleckého veršovaného dielka, ktoré sa odohráva v prekrásne naaranžovanom chemickom prostredí.".

Do súťaže sa zapojila i verejnosť, ktorá mala možnosť hlasovať za svojho favorita na stránke www.expolpedagogika. Finálovým videám dala viac ako 3 000 hlasov a určila tak poradie súťažných príspevkov v kategórii Ocenenie verejnosti. Spomedzi hlasujúcich bol vyžrebovaný jeden, ktorý tiež získal ocenenie. Porota vyžrebovala hlasujúcu zo Sabinova Katarínu Dujčákovu.

Náš tím v zložení Terka Tarbajová, Terka Slaninková, Dávid Švec a Matej Kandráč pod odborným vedením Ing.Boženy Zvijákovej získal 1.miesto v hodnotení odbornej poroty a 2.miesto v hlasovaní verejnosti. Slávnostné vyhodnotenie súťaže bolo 23.mája 2017 v bratislavskom Polus City Center. Podujatie moderoval známy spisovateľ, scenárista a moderátor Michal Slanička. Hosťom podujatia bol známy šéfkuchár Vojto Artz, ktorý poodhalil tajomstvá molekulárnej kuchyne. Pre víťazné tímy je okrem iných ocenení pripravená ešte návšteva rafinérie Slovnaft Bratislava 20. júna 2017, kde navštívia miesta, na ktoré sa bežný človek nedostane.