Kuchyňa ako chemické laboratórium

21.5.2015 sa žiaci našej školy presvedčili o tom, že chemické pokusy nemusia byť iba náročné procesy vykonávané v chemickom laboratóriu s neznámymi chemikáliami, o ktorých v živote nepočuli. Ani si to neuvedomujeme, no naša kuchyňa je jedným veľkým laboratóriom.

Žiaci si vyskúšali pokusy s chemikáliami, ktoré bežne nájdeme v domácnosti:

• Ako nafúkať balón bez fúkania? Jednoducho! Stačí zmiešať ocot so sódou bikarbónou a vzniká plyn, ktorý každý z nás vydychuje – oxid uhličitý.
  • Ak zapálime vreckovku, zhorí alebo nezhorí? Naši žiaci ukázali, že vreckovka zhorieť nemusí, stačí ak ju namočíme do liehu. Alkohol sa vyparí a voda, ktorá je prítomná, vreckovku súčasne ochladzuje, preto sa vreckovka nezapáli.
  • Takmer všetci rodičia s malými deťmi v súčasnosti využívajú jednorazové plienky. Väčšina z nich však ani netuší, prečo tak dobre sajú vlhkosť, aké sú ich výhody, ale aj nevýhody. Preto sa deti snažili prísť na to, v čom to je. Dozvedeli sa, prečo sa látka, ktorá sa do plienok dáva, volá „superabsorbent“, prečo saje lepšie zásadité roztoky ako kyslé a ako to vyzerá, keď taký superabsorbent na seba nabaľuje veľké množstvo vody.
  • Ako napísať niekomu neviditeľnú tajnú správu? Na to nemusíte byť tajným  agentom, stačí citrón alebo trochu mlieka.

Hlavným cieľom týchto hodín bolo najmä to, aby si deti uvedomili, že chémia nie je len vedou, o ktorej sa učíme v škole, a na ktorú potrebujeme drahé chemické laboratória, ale je to všetko, čo sa nachádza okolo nás.

Mgr. Monika Grapová