• Exkurzia do Osvienčimu
     • Exkurzia do Osvienčimu

     • V utorok ráno, 31.5.2016, pred CZŠ v Sabinove  postávala skupinka žiakov ôsmeho a deviateho ročníka (odvahu nabrali aj traja siedmaci) a zopár dospelých. Nastúpením do autobusu  sa začala tradičná dejepisná exkurzia, ktorej hlavným cieľom bol Osvienčim. Cestou tam  sme sa zastavili na kráľovskom hrade Wawel v Krakove, ktorý je historickým klenotom Poľska. Potom sme pokračovali do cieľa našej cesty. Prehliadka koncentračného tábora v Osvienčime a Brezinke bola pre všetkých silným zážitkom. Po  náročnej obhliadke sme sadli do autobusu, ktorý nás po niekoľkohodinovej ceste bezpečne dopravil domov. A na záver ešte zopár dojmov: 

    • Vypni telku, zapni seba!
     • Vypni telku, zapni seba!

     •  „To nemyslíte vážne! Žiadna telka ani tablet?! A ani mobil nemôžeme používať?“ – To bola prvá reakcia detí, keď sme im povedali, čo ich čaká v tomto týždni „Vypni telku, zapni seba!“ Po prvotnom šomraní sa deti predsa len podujali, že túto, pre nich ťažkú výzvu príjmu. Každý deň bojovali s nástrahami, no nie stále sa to podarilo dotiahnuť do úspešného konca. O to väčšia snaha bola potom, keď sa povzbudzovali na stretkách.

      Na týchto stretnutiach, ktoré sa konali od pondelka až do piatka sa zoznámili s niektorými svätými. Začali sme „U svätých Martinovcov", potom sme spoznali život mladej bl. Chiary Luce Badano, inšpirovali sme sa životom bl. Pavla Gojdiča, spoznali sme aj výnimočnú ženu – sv. Bakhitu a v posledný deň sme spoznali život prvej bl. indiánky Kateri Tekakwithy.  Deti si každý deň niečo pekné vytvorili, napr. skladali psíka, postavili totem. Veľmi sa tešili na aktivity spojené s hrami, ale aj na omaľovanky svätých. A čo namiesto telky podniknúť doma? Na to bol pripravený pracovný list, s ktorým odchádzali každý deň domov. Určite to bola zaujímavá skúsenosť pre deti, ale aj pre dospelých, dokázať sa na chvíľu v dnešnej pretechnizovanej dobe odpútať od „telky“ a využiť ten čas zmysluplne a hodnotne zároveň.

    • Škola v prírode 2016
     • Škola v prírode 2016

     • V dňoch 23.6.- 27.6.2016 si 35 žiakov užívalo pobyt v škole v prírode v Tatranskej Lesnej. Obdivovali sme krásy tatranskej prírody, podnikli výlety na Hrebienok, ku Studenovodským vodopádom, na Štrbské pleso. Pozreli sme si zbierky múzea TANAPU v Tatranskej Lomnici, zhliadli krásy Belianskej jaskyne. Veľa o Tatrách a o činnosti horskej služby  sme sa dozvedeli z besedy s jedným zo záchranárov. Z tejto besedy sme si tiež odniesli  cenné vedomosti o tom, ako sa bezpečne správať v horách, aby sme zásah horskej služby nikdy nepotrebovali. Všetky naše akcie boli doplnené športovou činnosťou na multifunkčnom ihrisku, plávaním v bazéne, opekačkou pri ohnisku a zaujímavý bol aj večerný program,ktorého časť sme si aj sami pripravovali.

    • Sabinovský mamut
     • Sabinovský mamut

     • Tento rok sa v Sabinove konal prvý ročník tímovej matematickej súťaže Sabinovský mamut. Aj žiaci našej školy v zložení: Peter Švec (3.A), Samuel Vargovčík (5.A), Laura Dzuríková, Filip Ondrej a Dávid Konečný (6.A) zabojovali  a získali prvé miesto s veľkým bodovým náskokom. Princípom súťaže bolo v priebehu dvoch hodín vyriešiť čo najviac z 50 úloh rôznej obťažnosti. Náš tím vyriešil všetky úlohy, dokonca aj v časovom predstihu. Celá súťaž prebiehala vonku na trávniku a bola obohatená o čerstvý vzduch a pohyb. Všetky deti do toho išli s plným nasadením, čo prekvapilo aj samotných organizátorov.

    • ​Okresné kolo v atletike
     • ​Okresné kolo v atletike

     • Za účasti desiatich škôl okresu sa na mestskom ihrisku v Sabinove uskutočnilo okresné kolo v atletike žiakov a žiačok základných škôl. Pekný výsledok dosiahla Lucia Puškášová (9.A), keď zvíťazila v skoku do diaľky výkonom 400cm a postúpila do krajského kola v Prešove. Druhé miesto v okresnom kole obsadila Kristína Štefaniková (9.B) v skoku do výšky a na treťom mieste skončila štafeta dievčat v behu na 4x60m. Cenný pohár za tretie miesto v súťaži družstiev získali dievčatá v zložení K. Štefaniková, L. Puškášová, T. Zborayová, G. Sadláková, D. Plančárová, S.Škovranková, V.Jusková, K.Kolková, D.Kolková a M.Petrušová. Všetkým, ktoré sa pričinili o dosiahnutý výsledok blahoželáme.

      Poradie škôl bolo nasledovné:

      1. ZŠ Komenského Lipany

      2. ZŠ 17. novembra Sabinov

      3. CZŠ sv.Jána Krstiteľa Sabinov

      4. ZŠ Komenského Sabinov

      5. ZŠ Pečovská Nová Ves

      6. Súkromná ZŠ Sabinov

      7. ZŠ Ľutina

      8. Gymnázium Lipany

      9. ZŠ Krivany 

    • Minecraft vo vzdelávaní
     • Minecraft vo vzdelávaní

     • Naša škola v rámci spolupráce s firmou Microsoft bola vybraná do medzinárodného projektu Minecraft Edu Beta, v ktorom sme spoločne so 100 školami z celého sveta vytvárali vzdelávacie prostredie v novej verzii Minecraft Edu Beta. Medzinárodný projekt sme úspešne ukončili. Žiaci POZOR! Práve prebieha nová celoslovenská súťaž pre všetkých žiakov ZŠ  Minecraft Cup. Prihlásiť sa dá maximálne do 10.6.

      Cieľ súťaže: Vytvoriť edukačné prostredie v Minecrafte na kokrétnu tému z vybraného vyučovacieho predmetu.

      Súťažné kategórie

      Iron: 1. – 3. ročník ZŠ

      Gold: 4. – 6. ročník ZŠ a Príma OG

      Diamond: 7. – 9. ročník ZŠ a Sekunda – Kvarta OG

      Časový harmonogram súťaže

      23. 5. 2016 Vyhlásenie súťaže

      10. 6. 2016 Posledný deň prihlásenia sa do súťaže

      22. 6. 2016, do 14:00, Odovzdanie súťažných videí

      25. 6. 2016 Vyhlásenie finalistov súťaže

      28. 6. 2016 Finálový deň v Microsoft Slovakia

      Všetko o súťaži nájdete na stránke Minecraft Cup.

    •  Jedinečná možnosť byť neustále s našim Bohom
     •  Jedinečná možnosť byť neustále s našim Bohom

     • Určite sa vám neraz stalo, že ste mali ťažký deň. Už ráno sa vám nechcelo vstať z postele, a urobiť raňajky bolo nad mieru ťažké – stálo vás to veľa síl a obety....aby toho nebolo málo, zmeškali ste autobus do práce, alebo do školy. A v práci vás čakal možno nahnevaný šéf, či učiteľ.... áno niekedy to tak vyjde, že sa nám nič nedarí...  Ani my učitelia, zamestnanci a žiaci CZŠ sv. Jána Krstiteľa nie sme výnimkou. Sú dni keď všetko ide hladko a bez problémov. Vtedy sa všetci usmievame a sme šťastní. No sú aj dni, keď sa veľa vecí nedeje podľa našich predstáv... vtedy si často spomeniem na dôležitú vetu z modlitby Otče náš... a buď vôľa Tvoja ako v nebi tak i na zemi...  Možno sa teraz pýtate: „ To čo tým chce autor povedať?  Na čo naráža?“ 

    • Pieseň pre Sv. Otca
     • Pieseň pre Sv. Otca

     • Aj tento rok sa naše spevácke talenty zúčastnili súťaže Pieseň pre Sv. Otca. Zastúpená bola každá kategória. Pre Lucku Sečovú to bolo premiérové vystúpenie s obdivuhodným výsledkom. Marika NagyováDorka Kolková sa okrem sólového prednesu predstavili aj v spoločnom duete. Vo všetkých kategóriách sa dievčatá umiestnili v striebornom pásme, no stále ostali zlaté wink

      Ďakujeme im za vzornú reprezentáciu a povzbudzujeme ich, aby svojím spevom aj naďalej rozdávali radosť.

      Pozrite si fotodokumentáciu v Galérii Pieseň pre Sv. Otca.

    • Baltie 2016 - Programátorské nádeje s úspechom aj v národnom finále.
     • Baltie 2016 - Programátorské nádeje s úspechom aj v národnom finále.

     • Prestížna a populárna súťaž Baltie  je každoročne výzvou pre tisícky mladých programátorov predovšetkým z krajín Česko, Poľsko a Slovensko. V národnom finále Baltie 2016 za účasti 120 najlepších slovenských k​ód​e​rov sa nestratila ani Sabinovská výprava. Postup do medzinárodného finále, ktoré sa uskutoční 11.6. vo Varšave si vybojovali  Samuel Vargovčík, žiak 5.A  ziskom 3.miesta Matej Kandráč, žiak 8.A, ktorý skončil na 6. mieste. Radosť nám urobil aj druhák Adrián Seč ziskom 10.miesta v najmladšej kategórii.

      Fotogaléria Baltie 2016

    • Sabinovský autorský a recitátorský máj 2016
     • Sabinovský autorský a recitátorský máj 2016

     • Toto podujatie sa koná na pamiatku Jolany Cirbusovej už od roku 1983. Cirbusová je naša slovenská spisovateľka a rodáčka, ktorá je pochovaná na sabinovskom cintoríne. Výročie jej narodenia sa pripomína stretnutím mladých autorov a interpretov umeleckého slova nášho regiónu.

      Tohtoročného SARM-u sa zúčastnili žiaci všetkých ročníkov od prváčikov až po študentov gymnázií. Výnimkou neboli ani žiaci CZŠ. Autorskej a recitátorskej prehliadky SARM v MsKS sa zúčastnili títo naši žiaci: v prednese poézie: Lucia Sečová, Sebastián Plančár a Zuzana Gubčíková, v prednese prózy: Natália Polohová a s vlastnou tvorbou – poéziou: Lucia Puškášová. Obstáli vo veľkej konkurencii asi 80-tky účastníkov.

      Všetci zúčastnení sa predviedli vo svojej osobitnej kategórii. Medzi recitátormi vládla príjemná atmosféra a všetci pôsobili vysoko profesionálne – vôbec nemali trému. Prednášanie textov na červenom koberci si užívali. Ukázali, čo sa v nich skrýva. Recitátorský, miestami až herecký výkon podávali malí aj väčší. Recitovali s oduševnením, a tak ukázali lásku ku krásnej literatúre a vyzdvihli slovo. Nádejné spisovateľské talenty (medzi nimi aj naša Lucka) sa stretli na rozborovom seminári, kde si navzájom vypočuli čo a ako píšu, a ako by sa mohli zlepšiť. Neopakovateľná atmosféra sa niesla celým podujatím.

      Odborná porota bola zložená z učiteľov Prešovskej univerzity a pani spisovateľky Alžbety Verešpejovej. „Tešíme sa z podpory a pomoci učiteľov a rodičov, vďaka ktorým recitátori dokázali podať „krásne slovo ako ódu na krásu“.“, poďakovali sa porotcovia. Na záver porota dospela k nasledovným výsledkom: ocenené boli Natália Polohová a Lucia Puškášová a laureátom vo svojej kategórii sa stal Sebastián Plančár. Srdečne blahoželáme.

    • Zlaté medaily vo florbale majú naši žiaci
     • Zlaté medaily vo florbale majú naši žiaci

     • 3.5.2016 /utorok/ bol pre našich mladšich florbalistov a florbalistky nezabudnuteľný, pretože získali zlaté medaily v prípravke Florbalového turnaja medzi školami mladších žiakov a žiačok, ktorý sa konal od októbra 2015 –  mája 2016 v Lipanoch /ZŠ Hviezdoslavova/. Stretli sa tu: ZŠ Lipany A, ZŠ Lipany B, ZŠ Ľutina, ZŠ, Dubovica, ZŠ Kamenica, ZŠ Rožkovany. Každý tím zohral spolu 12 zápasov, z ktorých body sa započítavali do tabuľky. Naši sa držali veľmi statočne do posledného zápasu, dokázali vyhrať každý zápas, za čo im právom patrí 1.miesto. Chlapcom a dievčatám srdečne blahoželáme a prajeme ďalšie športové úspechy.

    • Úspech našich v Minifutbale mladších žiakov
     • Úspech našich v Minifutbale mladších žiakov

     • Dňa 30.4.2016 sa naše mladšie žiačky Sophia Sabolová a Milada Režová (4.A) a žiaci Peter Ernst, Matúš Dragoň, Benjamín Pribula (4.A) a Daniel Šoltýs (3.A) zúčastnili okresného kola v Minifutbale mladších žiakov a žiačok McDonalds – Cup, ktorý sa uskutočnil na ZŠ Komenského v Lipanoch. Naši žiaci veľmi pekne reprezentovali školu a obsadili výborné 3.miesto. Za to im patrí srdečná vďaka a naše blahoželanie.

    • Hviezdoslavov Kubín
     • Hviezdoslavov Kubín

     • V okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína sa Natália Polohová umiestnila v II. kategórii próza na 1. mieste a Sebastián Plančár v II. kategórii poézia na 2. mieste. Blahoželáme! yessmiley

    • Čo je to Hejného metóda
     • Čo je to Hejného metóda

     • Netradičný spôsob výučby matematiky. 

      Hejného metóda sa osvedčila v českých školách a presadzuje sa aj na Slovensku. Naša škola patrí medzi pilotné školy nových slovenských učebníc. Hoci to kladie vysoké nároky na naše pani učiteľky. Určite sa to oplatí. Svedčia o tom doterajšie výsledky a pozitívne ohlasy zo škôl, ktoré túto metódu už využívajú. O Hejného metódu majú o záujem v Taliansku, Grécku, Finsku, Švédsku, v Poľsku (kde sa už pilotujú učebné materiály) či v Kanade. 

      video Hejneho matematika

      Všetko o tejto metóde sa dozviete na http://h-mat.cz

    • Parkety - spomienka k 60.výročiu budovy
     • Parkety - spomienka k 60.výročiu budovy

     • Oslovil ma článok vo Farskom liste, že bude Deň otvorených dverí vo Vašej škole. Nakoľko náš vnuk navštevuje Vašu školu už posledný rok, rozhodla  som sa navštíviť túto školu, pretože som ju aj ja navštevovala. Pri tejto návšteve mi napadlo, že aj ja mám zo svojich školských čias zážitok (síce neradostný), ale nezabudnuteľný...

  • Kontakty

   • CZŠ sv. Jána Krstiteľa
   • skola@czssabinov.sk
   • Správca obsahu: kovalik.j@czssabinov.sk
   • Webmaster: kovalik.j@czssabinov.sk
   • 051/4521 639
   • 9.mája 740/7 083 01 Sabinov
   • 31942202
   • 2020722627
   • Ing.Katarína Hviščová 0908/975 659 hviscova.k@czssabinov.sk
   • Ing.Mgr.Jozef Kovalík 0907/183 303 kovalik.j@czssabinov.sk
   • Ing.Zuzana Ondková 051/4521 639 ondkova.z@czssabinov.sk
   • Mgr. Martina Semanová 051/4521 639 semanova.m@czssabinov.sk Konzultačné hodiny: Utorok: 14.00 – 16.00 Po vzájomnej dohode je možný aj iný termín.
   • Silvia Labudová 051/4525 103 0950 381 714 silvi.labudova@gmail.com
  • Prihlásenie