Exkurzia v Osvienčime

Dňa 28.5.2014 sa  žiaci 8. a 9.ročníka zúčastnili tradičnej exkurzie do Osvienčimu. A aké si odtiaľ priniesli zážitky, či dojmy?

Simona 9.roč.: Exkurzia do Osvienčimu bola pre mňa veľmi zaujímavá a zároveň dosť smutná.. Keď sme sa blížili k cieľu, nastali obavy, čo nás tam bude čakať. Niečo sme už vedeli, lebo pani učiteľka Boriščáková nás  na hodinách dejepisu  oboznámila s udalosťami, ktoré sa udiali v tomto koncentračnom tábore, pozerali sme aj filmy, ktoré nám aspoň trošku  priblížili utrpenie Židov , takže niečo sme už vedeli. V Osvienčime nás rozdelili do skupín. Naša skupina mala veľmi milého sprievodcu z Čiech, ktorý nás sprevádzal po celom koncentračnom tábore .Veľmi zaujímavo rozprával, ako tam tí úbohí ľudia žili, čo všetko  sa na nich páchalo. Niektorých premohli emócie úplne.

Janka, Klaudia, Júlia, žiačky 9.roč.: Pre nás bol najsilnejší zážitok, keď nám sprievodca rozprával,  o tom, ako  tam tí úbohí ľudia spali, ako ich myši a potkany  obžierali.. Hrozné boli aj vecká, aj celkové podmienky k životu- na vecko a sprchu mali iba pár sekúnd. Hrozné boli aj topánky- 40 tisíc párov, kopy hrncov, hrebeňov, vlasov a najhoršia bola tá kopa plechoviek od jedu.

Gabika žiačka 9.roč.: Moje pocity a dojmy z Osvienčimu?  Bolo to strašne smutné a miestami aj strašidelné. . Najmä plynová komora, škrabance na stenách, hladové cely, ale aj izby, v ktorých spali.

Klára, žiačka 9.roč.: Môj pocit pri pohľade na plynovú komoru bol strašný. Aj škrabance po stenách boli strašné. Dni po tomto strašnom zážitku boli pre mňa neznesiteľné. Stále som musela na to myslieť. Odporúčam to zažiť každému, nech si utvorí vlastný názor.

Nikola, žiačka 8.roč.: Najsilnejším zážitkom pre mňa boli  tie vlasy za sklom.

Erik, žiak 8.roč.: Brutálne bolo, keď som videl tie veci, ktoré Židom zobrali hneď, keď vystúpili z vlaku a potom ich zoradili a nahnali do plynových komôr.

Kristián, žiak 8. roč.: Najviac som sa zhrozil, keď som uvidel tie ostrihané vlasy, protézy...

Kristínka, žiačka 8.roč.: Najhroznejšie pre mňa bolo, že som stála, chodila po ceste, na ktorej zomierali stovky ľudí.

Dominík, žiak 8.roč.: Bolo to veľmi silné vidieť miesta, kde umrelo násilnou smrťou tak veľa ľudí.

Benjamín, žiak 8.roč.:Najviac ma dojali vlasy, protézy, množstvo kufrov a hlavne plynové komory